System oczyszczania Biohydrofitowa

System Biohydrofitowa ® służy do podlewania i nawadniania gleby i roślin z wykorzystaniem:
  • ścieków podczyszczonych mechanicznie lub biologicznie 
  • wody deszczowej 
  • wód popłucznych z filtrów uzdatniania wody z przydomowych stacji uzdatniania wody
  • innych podobnych wód poprocesowych 
Występują 4 podstawowe rozwiązania techniczne systemu Biohydrofitowa®:
  1. Biohydrofitowa rabata liniowa
  2. Biohydrofitowa rabata powierzchniowa
  3. Biohydrofitowa rabata w niecce glebowej
  4. Biohydrofitowa rabata z nawadnianiem strefy korzeniowej roślin
Dobór rozwiązania następuje w oparciu o:
  • rodzaj i ilość ścieków jakie zamierzamy odprowadzać do środowiska
  • warunki środowiskowe takie jak: wielkość dostępnej przestrzeni, przepuszczalność gruntu, poziom wód gruntowych, istniejąca infrastruktura
  • preferencje użytkownika
  • przewidziany budżet
Formy rabat systemu Biohydrofitowa ®  

– Biohydrofitowa rabata powierzchniowa

– Biohydrofitowa rabata w niecce glebowej

– Biohydrofitowa rabata liniowa 

– Biohydrofitowa rabata z nawadnianiem strefy korzeniowej roślin

  • Biohydrofitowa rabata liniowa

System składa się ze złoża piaskowo-żwirowego i roślin wilgociolubnych, z udziałem trzciny min 80%. Kilka cm nad złożem (min 5 cm ) na wspornikach ze stali nierdzewnej zamontowana jest perforowana rura, która rozsącza ścieki. Rabatę wykonuje się w gruncie rodzimym przez zdjęcie warstwy humusu, a następnie uzupełnienie tak powstałego wykopu piaskiem płukanym frakcji 0,5-2 mm. Na warstwę piasku należy usypać warstwę żwiru płukanego frakcji 8-16 lub 16-32 mm. System rozsączania pracuje ciśnieniowo, dlatego musi być poprzedzony przepompownią. Element ten można pominąć wówczas kiedy oczyszczalnia jest już w nią wyposażona. Powierzchnię rabaty dobiera się w oparciu o rodzaj odprowadzanych ścieków, warunki gruntowo-wodne, wielkość maksymalnego przewidywanego zrzutu dobowego.

 

  • Biohydrofitowa rabata powierzchniowa

Biohydrofitowa rabata powierzchniowa ma budowę w przekroju poprzecznym identyczną jak rabata liniowa. Obie rabaty różnią się od siebie proporcjami kształtu i rozmieszczeniem systemu podlewania. Należy zwrócić uwagę żeby powierzchnia rabaty była obciążona równomiernie. Poszczególne ciągi systemu zasilania należy lokalizować nie mniej niż 50 cm od brzegu rabaty, w rozstawie co około 1 m. W efekcie system zasilania zrasza rabatę w sposób: 1 perforacja na 1 m² rabaty. System zasilania powinien być zamknięty w pierścień.


 

  • Biohydrofitowa rabata w niecce glebowej 

Biohydrofitowa rabata w niecce glebowej tworzy swoisty ekosystem z roślinnością wilgociolubną. Jej powierzchnię należy dobierać w zależności od warunków lokalnych, uwzględniając warunki gruntowo-wodne. Wykonuje się ją w formie płytkiej niecki maksymalnie do 70 cm głębokości. Wykonując nieckę należy zdjąć humus. Jeśli pod humusem zalegają grunty nieprzepuszczalne należy zdjąć jeszcze około 20-30 cm i zasypać piaskiem 0,5-2 mm i około 10 cm warstwą żwiru 16-32. Wykonuje się to w celu przygotowania podłoża pod nasadzane rośliny. Żwir stanowi przeszkodę przed wymywaniem piasku w momencie podlewania rabaty, jak również powoduje równomierne nawodnienie gruntu. Miejsce wypływu ścieków i skarpę w bezpośrednim jego sąsiedztwie należy zabezpieczyć przed wymywaniem na przykład nasypem kamiennym. Całość aranżuje się według uznania, pamiętając o tym aby zbytnio nie zmniejszać chłonności skarp. Wnętrze niecki należy obsadzić trzciną. Powierzchnię gruntu bezpośrednio okalającą nieckę na poziomie powierzchni terenu należy obsadzić roślinami wilgociolubnymi (np. kosaćce, tatarak i inne). Przy doborze roślin należy pamiętać o konieczności usuwania ich obumarłych części przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. 

Biohydrofitowa rabata w niecce glebowej jest szczególnie polecana jako odprowadzenie bardzo dobrze oczyszczonych ścieków lub jako ostatni element innego rozsączania biohydrofitowego, do wód popłucznych po stacjach uzdatniania wody lub wody deszczowej. Konstrukcje tego typu często stosowane są przy większych oczyszczalniach ścieków. 

Rabata biohydrofitowa w formie niecki glebowej  jest najprostszą i ekonomicznąformą rabaty biohydrofitowej.

 

 

 

  • Biohydrofitowa rabata z nawadnianiem strefy korzeniowej (ryzosferowej) roślin

System buduje się z wykorzystaniem zbiornika (studni) z pokrywą, wyposażonego w worek filtracyjny. Wybór rodzaju zbiornika (studni) nawadniającej zależy od koncepcji nawadniania biohydrofitowego. Można tu zastosować dwa rozwiązania: 

– perforowany zbiornik z odprowadzeniem ścieków do strefy korzeniowej  rabaty bezpośrednio przez perforacje, 

– zbiornik rozdziału i system rur nawadniających w strefie korzeniowej roślin.

System rabaty oparty o perforowany zbiornik 

Kluczowym elementem systemu jest zbiornik w kształcie zbliżonym do sześcianu o objętości około 1200 litrów, który przykrywa zdejmowalna pokrywa. Zbiornik wyposażony jest w worek filtracyjny wykonany ze specjalnej, bardzo trudno zatykającej się tkaniny. Zbiornik z filtrem skutecznie zabezpiecza system przed kolmatacją, wykluczając ryzyko zapchania gruntu zawiesiną. Rośliny i konstrukcja studni umożliwia optymalne warunki nawadniania i odparowania z udziałem roślin i gleby do środowiska wody. Duża powierzchnia filtracyjna worka 6 m2 praktycznie uniemożliwia jego zapchanie. Duża objętość zbiornika pozwala na wygodną kontrolę stanu złoża piaskowo- żwirowego rabaty pod kątem zdolności przepuszczania wody. 

Zbiornik sytuujemy w zależności od warunków gruntowo-wodnych. Przy gruntach słabo przepuszczalnych lub okresowo mokrych dno zbiornika należy montować na wysokości istniejącego poziomu terenu. Zbiornik obsypujemy żwirem 16-32 o miąższości 20-30 cm lub więcej. Żwir stanowi bufor gruntowy przetrzymujący ścieki do momentu oddania do środowiska. Wcześniej, poniżej żwiru należy usypać warstwę piasku płukanego o grubości około 50-60 cm,. W piasku usypanym na powierzchni żwiru który pełni funkcję zabezpieczającą dla żwiru jak geowłóknina przy innych rozwiązaniach należy posadzić trzcinę, dopiero wówczas można przysypać piasek ziemią organiczną (cienką kilkucentymetrową warstwą) i posadzić inne rośliny. 

Rabata biohydrofitowa stanowi oryginalny element dekoracyjny ogrodu. Zbiornik można wykorzystać też jako dodatkowy rezerwuar wody.

 

 

System rabaty oparty o zbiornik z systemem rur nawadniających 

Drugim rozwiązaniem jest system rur w strefie korzeniowej roślin rabaty. Zbiornik studni nawadniającej podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu pełni rolę buforującą i filtracyjną dla dopływających ścieków. Ścieki ze zbiornika trafiają do systemu rur nawadniających najczęściej fi 110 obsypanych żwirem 16-32 mm. Budowa złoża rabaty z nawadnianiem przez system rur jest podobna do rabaty na zbiorniku perforowanym. Żwir osłania cienka warstwa piasku płukanego, w którym posadzone są rośliny. Pod żwirem usypana jest warstwa piasku płukanego o miąższości nie mniejszej niż 50 cm.

Procesy parowania jakie zachodzą w rabatach systemu Biohydrofitowa® to ewaporacja i ewapotranspiracja.

Rozwiązanie nie powinno służyć do rozsączania ścieków do ziemi, ścieki bezwzględnie należy kierować do gleby w strefę korzeniową roślin w celu nawadniania gleby.

Szczegółowe rozwiązanie należy ustalić z projektantem lub autoryzowanym instalatorem.

Rozwiązanie techniczne systemu Biohydrofitowa® jest autorskim rozwiązaniem firmy  Ekoprom®. Powstało na podstawie wieloletnich doświadczeń firmy w oparciu o Niemiecki zbiór reguł do projektowania złóż żwirowo – roślinnych ATV-DVWK A262P Oczyszczalnie roślinne o wielkości do 1000 OLM przeznaczone do oczyszczania ścieków komunalnych. Zasady wymiarowania, budowy i eksploatacji.

Zapraszamy do kontaktu!

HYDRO-SERWIS

ul. Bohaterów Warszawy 63/2
74-300 Myślibórz
Zachodniopomorskie

Marek Fijałkowski – (+48)  533 305 005
Przemysław Wolański – (+48) 796 509 239
Biuro – (+48) 95 746 03 02

biuro@markoweoczyszczalnie.pl