Poznaj najważniejsze regulacje prawne
Lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków lub zbiornika bezodpływowego wymaga zachowania minimalnych odległości od urządzeń terenowych określonych w przepisach prawnych.
Głównym aktem normatywnym regulującym powyższe zagadnienia jest Rozporządzanie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690), Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. 2017 poz. 1566 ) oraz kilka innych branżowych rozporządzeń.
Minimalna odległość studni wody pitnej od elementów przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba regulowana jest przez §31 ust 1 pkt 3 i 4 – Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 tj.:
- Zbiornik oczyszczalni lub Szambo – 15 metrów;
- Rozsączenie – 30 metrów – odległość jest liczona od najbliższego elementu przewodu rozsączającego.
Odległość od zbiorników na nieczystości ciekłe zarówno bezodpływowych jak i przepływowych do zewnętrznych drzwi i okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych, określona jest w §36 ust 1-3 – Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 tj.:
- w przypadku budynków w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej, rekreacji indywidualnej oraz zbiornika o pojemności do 10m3 – minimalna odległość wynosi 5 metrów;
- w przypadku pozostałych budynków oraz zbiornika o pojemności do 10m3 – minimalna odległość wynosi 15 metrów;
- w przypadku zbiorników na nieczystości ciekłe o pojemności większej niż 10m3 lecz mniejszych niż 50m3 odległość ta wynosi 30 metrów – jest to odległość niezależna od typu budynku;
- w przypadku zbiorników o pojemności większej niż 50m3 odległość należy przyjmować zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego;
Przepisy dopuszczają lokalizowanie przepływowych, szczelnych osadników podziemnych, stanowiących część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tym budynku (§37 – Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).
Odległości od granicy sąsiedniej działki, drogi lub ciągu pieszego do zbiorników na nieczystości ciekłe określone są w §36 ust 1-3 – Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 tj.:
- dla budynków jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej oraz zbiornika o pojemności do 10m3 – odległość wynosi minimum 2 metry;
- w przypadku pozostałych budynków oraz zbiornika o pojemności do 10m3 – odległość wynosi minimum 7,5 metra;
- w przypadku zbiorników o pojemności większej niż 10m3, a mniejszych niż 50m3 – odległość od granicy działki sąsiedniej wynosi 7,5 metrów, natomiast od drogi lub ciągu pieszego 10 metrów – są to odległości niezależne od typu budynku;
- w przypadku zbiorników o pojemności większej niż 50m3 odległość należy przyjmować zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego;
Rozporządzenie dopuszcza lokalizowanie krytych zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe w odległości mniejszej niż 2 m od granicy działki, jeżeli sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej, pod warunkiem zachowania pozostałych odległości (§36 ust 5 – Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).
Zgodnie z rozporządzeniami branżowymi (m.in. Dz.U. 2005 nr 219 poz. 1864 oraz Dz.U. 2013 poz. 640) istnieje szereg przepisów nakazujących zachowanie odpowiednich odległości od elementów indywidualnego systemu gospodarki ściekowej do podziemnej infrastruktury technicznej:
- kable telekomunikacyjne – min 1,0 m
- przyłącze gazowe – min 0,5 m – 3,0 m (w zależności od daty wybudowania przyłącza)
- kable elektryczne – min 0,8 m
- wodociąg – min 1,5 m
Wymagania jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. 2014 poz. 1800).Zgodnie z powyższym rozporządzeniem w przypadku odprowadzania ścieków w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, a pochodzących z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego muszą być spełnione łącznie poniższe warunki:
- ilość ścieków nie może przekraczać 5,0m3 na dobę (przekroczenie tego parametru skutkuje koniecznością uzyskania pozwolenia wodnoprawnego);
- podczas oczyszczania ścieków następuje odpowiednia redukcja zanieczyszczeń;
- miejsce wprowadzenia ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.
Zgodnie z art. 29 ust 1 pkt 3 i 3a ustawy Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 ) budowa wybranych obiektów nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej(art. 30 ust 1 pkt 1. ustawy Prawo budowlane – Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414)
Pod powyższe zapisy podlega przydomowa oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,5m3/d oraz zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3.
Zgłoszenie na budowę przydomowych czyszczalni ścieków lub szamb wraz z załącznikami należy złożyć w starostwie powiatowym lub w przypadku miasta na prawach powiatu – w urzędzie miasta, właściwego ze względu na lokalizację inwestycji.
W formularzu zgłoszenia budowy (umieszczony na stronie urzędu) należy określić m.in. rodzaj obiektu, lokalizację, zakres i sposób wykonania budowy oraz wskazać termin rozpoczęcia prac budowlanych (nie krótszy niż 21 dni od dnia złożenia zgłoszenia do urzędu).
Ponieważ w przepisach jednoznacznie nie są określone wymagane dokumenty jakie należy składać w przypadku zgłaszania przydomowej oczyszczalni ścieków lub zbiornika bezodpływowego, to indywidualna interpretacja przepisów przez urzędników w rożnych miejscach kraju powoduje konieczność składania wraz ze zgłoszeniem różnych dokumentów, które np. w gminie sąsiedniej nie są wymagane.
Decydując się na usługi naszej firmy otrzymacie Państwo kompletną dokumentację do zgłoszenia GRATIS !!!
Zgodnie z § 2 ust 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz.U. 2010 nr 130 poz. 880) przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 5m3/d odprowadzające ścieki do wód lub 7,5m3/d do ziemi z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód, wymagają zgłoszenia organowi ochrony środowiska (w zależności od lokalizacji będzie to urząd miasta lub urząd gminy). Zakres takiego zgłoszenia określa art. 152 ust 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627). Zgodnie z art. 152 ust 4 ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627), zgłoszona do organu przydomowa oczyszczalnia ścieków może być eksploatowana w terminie 30 dni po zgłoszeniu, pod warunkiem, że dany organ ochrony środowiska nie wniósł sprzeciwu w drodze decyzji.