Klaro oczyszczalnia osiedlowa

Oczyszczalnia KLARO pracuje w technologii nisko-obciążonego osadu czynnego w systemie SBR. W ciągu doby realizowane są cztery sześciogodzinne cykle oczyszczania. Każdy cykl podzielony jest na pięć następujących po sobie faz:

Faza I – napełnianie

Wstępnie sklarowane ścieki zassane poprzez rurą separacyjną pompy mamutowej dozującej, podawane
do części gdzie prowadzona jest tlenowa część oczyszczania.

Faza II –  napowietrzanie

W fazie tej następuje szereg sekwencji napowietrzania. Dzięki temu wytwarzane są naprzemiennie warunki tlenowe i anoksyczne. Następuje tu utlenianie związków organicznych oraz nitryfikacja azotu amonowego.
W sekwencjach braku napowietrzania inicjowany jest proces denitryfikacji. (Nitryfikacja i denitryfikacja – redukcja związków azotu).

Faza III  – sedymentacja

Po zakończonej fazie napowietrzania rozpoczyna się sedymentacja (opadanie) kłaczków osadu czynnego wraz z materiałem z błoną biologiczną na dno zbiornika, w tym momencie w zbiorniku tworzą się dwie wyraźne strefy: strefa z zsedymentowanym (osiadłym osadem) oraz strefa klarowanej cieczy nadosadowej. Inicjowany jest również proces biologicznej defosfatacji (usuwanie związków fosforu).

Faza IV – dekantacja (odpompowanie oczyszczonego ścieku)

W tej fazie oczyszczone ścieki zostają zdekantowane i odpompowane pompą mamutową do rury odpływowej.

Faza V – odpompowanie osadu (recyrkulacja)

Powietrzny podnośnik cieczy (pompa mamutowa) odpompowuje część osadu nadmiernego znajdującego się przy samym dnie zbiornika wewnętrznego do strefy osadnikowej.

Po ostatniej fazie następuję krótka przerwa po której rozpoczyna się kolejny sześciogodzinny cykl oczyszczania.